اخبار خواف ، ایران و جهان
الهم عجِّل لولیکَ الفرج

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جنگ قدرت در سعودی برای تعیین جایگزین پادشاه

احتمال پادشاهی محمد بن نایف در عربستان بالا گرفته است

اطلاعات به دست آمده از جدیدترین تحولات جاری در خاندان سعودی تایید می کند که با ناکامی بندر و سعود الفیصل در سوریه، اکنون این دو بزرگ ترین قربانی تسویه حساب های منطقه ای خواهند بود تا زمینه برای به قدرت رسیدن «محمد بن نایف» هموار شود. به گزارش تسنیم به نقل از پایگاه خبری مرآة الجزیره، اطلاعاتی که از ریاض، پایتخت عربستان سعودی به دست می آید، بر این نکته تأکید دارد، جناح بندی هایی که از یک و نیم سال گذشته در خاندان سعودی شروع به شکل گیری کرده، هم اکنون درحال شکیل تر شدن است و با متشکل تر کردن خود، تلاش دارند، نفوذ و قدرت خود را در آل سعود و مراکز قدرت و تصمیم گیری در عربستان سعودی افزایش دهند.

پیامدهای شکست در سوریه بر پادشاهی سعودی
در این میان ناکامی و شکست «شاهزاده بندر بن سلطان»، رئیس دستگاه اطلاعات و امنیت عربستان سعودی و همچنین «شاهزاده سعود الفیصل»، وزیر خارجه این کشور در ادای تعهدات خود به آمریکایی ها در قبال پرونده سوریه، زمینه را برای حضور و نفوذ گسترده تر این جناح بندی های جدید هموارتر کرده تا به این طریق برخی از معادلات قدرت در خاندان سعودی تغییر کند. بنا بر این اطلاعات ناکامی در سوریه و نزدیکی ایران و آمریکا که به نظر می رسد، هرروز گام های مثبت تری در این راه برداشته می شود، نیازمند ایجاد تغییر و تحولات ریشه ای و عمیق در عربستان سعودی است و در این میان تأکید شده که اولین و بزرگ ترین قربانی این دگرگونی ها «شاهزاده بندر بن سلطان»، رئیس دستگاه اطلاعات و امنیت عربستان سعودی و «شاهزاده سعود الفیصل»، وزیر خارجه این کشور خواهد بود، به ویژه آنکه...

پیامدهای شکست در سوریه بر پادشاهی سعودی

در این میان ناکامی و شکست «شاهزاده بندر بن سلطان»، رئیس دستگاه اطلاعات و امنیت عربستان سعودی و همچنین «شاهزاده سعود الفیصل»، وزیر خارجه این کشور در ادای تعهدات خود به آمریکایی ها در قبال پرونده سوریه، زمینه را برای حضور و نفوذ گسترده تر این جناح بندی های جدید هموارتر کرده تا به این طریق برخی از معادلات قدرت در خاندان سعودی تغییر کند. بنا بر این اطلاعات ناکامی در سوریه و نزدیکی ایران و آمریکا که به نظر می رسد، هرروز گام های مثبت تری در این راه برداشته می شود، نیازمند ایجاد تغییر و تحولات ریشه ای و عمیق در عربستان سعودی است و در این میان تأکید شده که اولین و بزرگ ترین قربانی این دگرگونی ها «شاهزاده بندر بن سلطان»، رئیس دستگاه اطلاعات و امنیت عربستان سعودی و «شاهزاده سعود الفیصل»، وزیر خارجه این کشور خواهد بود، به ویژه آنکه «عبدا... بن عبدالعزیز»، پادشاه عربستان سعودی و «شاهزاده سلمان بن عبدالعزیز»، ولیعهد این کشور به شدت بیمار هستند و سپردن اداره امور کشور به این دو حماقت محض تلقی می شود.در چنین شرایطی تنها باید بر گزینه ای در میان خاندان سعودی متمرکز شد که بتوان در مرحله آینده که «مرحله مشارکت ها» نامیده شده بر وی تکیه کرد. در این بین در خاندان سعودی 2 شخصیت حائز تصدی این مأموریت خطیر و بزرگ هستند که یکی «شاهزاده متعب بن عبدا...»، فرمانده گارد ملی عربستان و پسر پادشاه کنونی این کشور است و دیگری شاهزاده «محمد بن نایف»، وزیر کشور عربستان است که ساخته و پرداخته «نایف بن عبدا...»، ولیعهد سابق عربستان سعودی است. این درحالی است که این دو شخصیت هم اکنون از شخصیت های قدرتمند چه در خاندان سعودی و چه در دوایر و محافل حکومتی هستند و همواره یار و یاور پادشاه عربستان در اداره امور کشور بوده اند.

تغییرات فقط با توافق واشنگتن

اطلاعات به دست آمده از ریاض تأکید می کند که واشنگتن و ریاض به این تفاهم رسیده اند که «شاهزاده مقرن»، در منصب معاون دوم نخست وزیری یا همان ولیعهدی برای اداره مرحله انتقالی در عربستان یعنی مرحله کنونی ابقا شود که در آن ملک عبدا... در عمل از انجام هرکاری به دلیل تشدید بیماری اش ناتوان است تا پس از وی قدرت به «شاهزاده محمد بن نایف» به عنوان قدرتمندترین و توانمندترین شخصیت در خاندان سعودی سپرده و او به عنوان پادشاه آینده سعودی منصوب شود. همچنین مقرر شده تا «شاهزاده متعب بن عبدا...»، به منصب ولیعهدی و «شاهزاده عبدالعزیز بن عبدا...»، پسر دیگر پادشاه سعودی و برادر متعب مسئولیت وزارت خارجه عربستان سعودی را به عهده گیرد.

تغییر نسل پادشاهی در ترمزگیر ایران و سوریه

کارشناسان و منابع آگاه می گویند که این دگرگونی ها و تغییر و تحولات را باید مهمترین بازتاب های جاری در دو عرصه سیاسی ایران و میدانی سوریه ملاحظه کرد تا ریاض بتواند، خود را با تغییر و تحولات جاری در عرصه منطقه ای و بین المللی بیشتر هماهنگ و همسو کند. اما دراین باره که «شاهزاده محمد بن نایف» چه وقت زمام امور را در عربستان به دست خواهد گرفت، اطلاعات به دست آمده نشان می دهد که تا اواسط سال آینده میلادی باید در انتظار این تغییر قدرت در عربستان بود تا پرونده های سوریه و ایران با غرب و آمریکا به نتیجه مورد نظر خود برسد. ناظران تأکید می کنند، اگر چنین تغییر و تحولاتی در عرصه سیاسی و قدرت خاندان سعودی و عربستان روی دهد، بسیاری از هم پیمانان منطقه ای آل سعود باید در انتظار شکست ها و ناکامی های بزرگ و بسیار تلخی باشند که در رأس این هم پیمانان باید از «سعد الحریری»، نخست وزیر اسبق لبنان و رهبر جریان 14 مارس این کشور یاد کرد که از جمله بزرگ ترین هم پیمانان منطقه ای عربستان سعودی به ویژه در لبنان و دست پرورده آل سعود است که چشم بسته مجری خواسته ها و اهداف سعودی است، اگرچه سعد الحریری زمانی پادشاه عربستان را به «مجرم» و «قاتل» توصیف کرده بود و هم اکنون با برملا شدن این گفته ها و اثبات آنها روابط الحریری و 14 مارس رو به تیرگی نهاده و موجب قطع مواجب الحریری و 14 مارس از سوی عربستان سعودی شده که در صورت ادامه این روند باید شاهد بازگشت آرامش و روزهای خوش وحدت و یک پارچگی و تشکیل دولت در لبنان نیز باشیم. این درحالی است که این تغییر و تحولات سعودی بدون تردید بازتاب های بسیاری بر سیاست ها و موضع گیری های کشورهای عربی به ویژه شیوخ حاشیه خلیج فارس نیز خواهد داشت.

شاهزاده «محمد بن نایف بن عبدالعزیز آل سعود» کیست؟

شاهزاده «محمد بن نایف بن عبدالعزیز آل سعود» در سی ام آگوست سال 1959 میلادی به دنیا آمد. وی یکی از پسران شاهزاده «نایف بن عبدالعزیز آل سعود»، ولیعهد پیشین این کشور از همسرش شاهزاده «جوهره بنت عبدالعزیز بن مساعد آل سعود» است. شاهزاده «محمد بن نایف بن عبدالعزیز آل سعود» تحصیلات مقدماتی خود را در «ریاض» گذراند و در سال 1981 میلادی در رشته علوم سیاسی از یکی از دانشگاه های آمریکا فارغ التحصیل شد و پس از آن نیز چندین دوره نظامی پیشرفته در زمینه مبارزه با تروریسم را در داخل و خارج عربستان گذراند. وی چندین سال در بخش خصوصی فعالیت می کرد تا اینکه «ملک فهد»، پادشاه پیشین در مه سال 1999 وی را به عنوان معاون وزیر کشور در امور امنیتی و با رتبه عالی منصوب کرد تا پس از آن با صدور حکمی «محمد بن نایف» را به عنوان معاون وزیر کشور در امور امنیتی و با رتبه وزیر منصوب کند که در سپتامبر 2008 بنا به دستور «ملک عبدا...» برای چهار سال دیگر در آن ابقا شد. سرانجام اینکه نوامبر سال گذشته «ملک عبدا...» با صدور حکمی شاهزاده «محمد بن نایف» را به عنوان وزیر جدید کشور عربستان منصوب کرد. شاهزاده محمد بن نایف تاکنون چهار بار هدف سوء قصد و ترور قرار گرفته، اما در هر چهار بار از این ترورها جان سالم به در برده است که آخرین آن در سال 2010 میلادی روی داد. در این عملیات شبکه القاعده در جزیرة العرب از طریق دو عضو خود به نام های «یوسف الشهری» و «رائد» تلاش کردند وی را ترور کنند، اما هر دوی آنها در درگیری در مرکز ایست و بازرسی «حمراء الدرب»، در جاده ساحلی در منطقه «جازان» کشته شدند. این دو نفر که در لیست افراد تحت پیگرد عربستان نیز قرار داشتند، می بایست چهار کمربند انفجاری را برای اجرای عملیات ترور «محمد بن نایف» از یمن به عربستان منتقل می کردند.

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ

سلام به شما دوست عزیز
خوش اومدین به وبلاگم
مدیر وبلاگ : PPGRM

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • نظرتون در مورد وبلاگم چیه؟

نویسندگان

بیست تولزکد صلوات شمار برای وبلاگ
. .
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات